INGREDIENCE A JEJICH VÝZNAM

Ingredience a jejich význam

Artyčok
Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování. Podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí, snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným léčitelem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách.
 
 
Biotin
Je to jeden z vitamínů skupiny B. Je to nezbytný (esenciální) vitamín, který tělo potřebuje. Přispívá ke zdravému růstu pokožky a vlasů a má ústřední roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin.
 
Celer
Obsahuje mnoho vitamínů, jako je A, B1, B2, B6, B12, K, C a E . V celeru najdeme i řadu důležitých minerálů, jsou to např. draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód - a to v poměrně vysokých dávkách. Podporuje tvorbu moči a tak čistí pohybový aparát, rozpouští usazeniny a pomáhá je odplavovat z těla. Látky obsažené v celeru snižují hladinu krevního cukru, krevního tlaku, stimulují produkci žluče, čímž pomáhají trávení, chrání před žaludečními vředy.
 

Extrakt ze slávky zelenoústé
Extrakt je důležitý pro strukturu kloubní tekutiny a zvyšuje odolnost kloubů. Analýza extraktu ze slávky zelenoústé vykazuje neobvykle vysokou úroveň aktivních biologických látek.
 

Fenykl prášek
Zbavuje nadýmání, které může jinak vést k žaludečním křečím a silnému bolení žaludku. Podporuje sekreci mléka u kojících fen a posiluje nervy.
 
Fosfor
Fosfor se spolu s vápníkem účastní výstavby a udržování zdravých a silných kostí a zubů. Kromě toho hraje významnou roli při zásobování tělesných buněk energií.

Heřmánek
Působí při léčbě zánětů, uvolňuje křeče, pomáhá při pocení, při hojení ran, navozuje celkové uklidnění. Je účinný při zánětech ústní dutiny, očních spojivek a pohlavního ústrojí, při žaludečních a střevních potížích. Pomáhá léčit žaludeční vředy, pomáhá při bronchiálním astmatu, léčbě infikovaných sliznic a kůže, při alergických reakcích na kůži.

Cholin
Cholin zpomaluje rozvoj aterosklerozy a s tím související vznik kardiovaskulárních a cévních onemocnění, mezi něž patří srdeční infarkt, mozková mrtvice. Značnou měrou se podílí na tvorbě a obnovování buněčných membrán, vede k udržení zdravého a plně funkčního nervového systému a jeho blahodárný vliv je prokázán i na žlučník a játra.
 
Chlorid draselný/KCl 
Chlorid draselný je hlavním zdrojem draslíku. Nejedná se v žádném případě o návykovou látku, jak se můžeme dočíst v různých "psích bulvárech". Draslík (kalium) je základní součástí tělesných tekutin. Je hlavním vnitrobuněčným kationtem, který má významnou úlohu při mnoha fyziologických pochodech. Je nepostradatelný pro správnou činnost nervového systému, svalstva a pro udržování normálních funkcí srdce a ledvin. Bez draslíku v potravě by došlo k zástavě srdce!  Je také důležitý pro pohyb střev a trávení.
 
Jód
Podporuje růst a vývoj, a to i v děloze. Je také důležitý pro spalování energie a reguluje tělesnou teplotu. Látka má také pozitivní vliv na funkci srdce, krevního tlaku, fyzickou sílu, zácpu a trávení. Tělo také potřebuje určité množství jódu na podporu duševní činnosti, koncentrace, nálady a fungování imunitního systému. Další oblasti, ve kterých je jód nezbytný jsou plodnost a bezproblémové těhotenství.

Kobalt
Stimuluje produkci červených krvinek a aktivuje řadu enzymů.
 
Kyselina listová
Kyselina listová je nezbytná pro růst a dělení buněk. Funkce kyseliny listové v organismu úzce souvisí s vitaminem B12. Podílí se v kostní dřeni na krvetvorbě, zejména na vzniku krevních destiček. Oba vitaminy v součinnosti s vitaminem B6 (pyridoxinem) se podílejí na přeměně aminokyseliny homocysteinu na metionin.
 
Kyselina pantothenová / Vitamin B5
Bojuje proti infekcím způsobených tvorbou protilátek, snižuje negativní a toxické účinky mnoha antibiotik, pomáhá při hojení ran, působí na buněčné struktury a únavu. Poskytuje prostředí pro normální růst a vývoj centrálního nervového systému a normální funkci nadledvinek. Kyselina pantotenová je syntetizována střevními bakteriemi.

Lichořeřišnice
Má antibakteriální účinky a používá se při léčbě močových cest a průdušek. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C, zvyšuje obranyschopnost organizmu a čistí krev.
 
Lososový olej
Zabraňuje srdečním onemocnění. Omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na alergie, kornatění cév, vysoký krevní tlak, revmatismus a některé typy rakovin.
 
Mangan
Pomáhá formovat chrupavky a kostní tkáně. Mangan hraje také důležitou roli ve srážení krve.

Měď
Měď hraje důležitou roli při tvorbě krve, nervového systému a pigmentu metabolismu. Nachází se v těle, zejména v kostře, ale i ve svalech, vnitřních orgánech a mozku. Je důležitá pro růst kostí a formování pojivové tkáně a je součástí mnoha enzymů, které chrání před působením volných radikálů. Měď je potřebná pro absorbci železa z potravy.
 
Niacin
Hraje roli v uvolňování energie a podporuje regeneraci pokožky, svalů, nervů a DNA.
 
Ostropestřec mariánský
Z plodů ostropestřce mariánského se získává extrakt, který může zabránit poškození jater. Účinné látky absorbují volné radikály, podporují regeneraci jaterních a žlučových tkání a napomáhají trávení tuků.

Pampeliška
Hořké látky pampelišky stimulují játra, ledviny a žlučník a tím zlepšují vylučovací procesy. Pampeliška také čistí a posiluje krev.
 
 
Pivovarské kvasnice
Obsahují všechny vitamíny skupiny B, všechny esenciální aminokyseliny ve vyváženém poměru, minerály a stopové prvky. Zdroj kompletních bílkovin.
 
Prášek z hořce 
Pomáhá při nechutenství, trávicích problémech - jako jsou pocity plnosti, nadýmání a nízké hladiny žaludečních šťáv.

Sarsaparilla kořen
Používá se k léčbě alergií, senné rýmy, akné a kožních problémů, které pomalu hojí.

Selen
Selen funguje v organizmu jako antioxidant, který likviduje volné radikály a tím snižuje riziko vzniku rakoviného bujení. Dále napomáhá imunitnímu systému, je důležitý pro přeměnu hormonů štítné žlázy, účastní se syntézy prostaglandinů. S vitamínem E zajišťuje elasticitu buněčných tkání, zlepšuje průběh některých chronických onemocnění (revmatická artritida, lupus, psoriáza…). Zlepšuje využití kyslíku srdečním svalem a také redukuje tvorbu krevních sraženin, což má za následek menší riziko srdečních a mozkových příhod.
 
Sušená jablka
Obsahují vysoký podíl sacharidů, jako jsou glukóza (dextróza), fruktóza (ovocný cukr) a sacharóza (stolní cukr). Kromě toho obsahují vlákninu a pektin, což má pozitivní vliv na trávení. V jablku je obsaženo více než 20 minerálů, včetně vápníku, železa, fosforu. Je důležitým zdrojem vitaminů A, B, vitamin C. Navíc přispívá k tvorbě žlučových kyselin ve střevech a tím snižuje hladinu cholesterolu, množství tuků v krvi a krevní tlak. Protože má na krev čistící účinek, je sušené jablko doporučeno při onemocnění dnou, revmatismem, problémy s ledvinami a játry. Sušená jablka mají pozitivní vliv na přenos nervových podnětů, funkci ledvin, činnost svalů, imunitní systém, srdce a krevní oběh.
 

Vápník
Pomáhá správné funkci srdce, svalů, nervové soustavy. Přispívá ke srážení krve. Je nezbytný pro zdravý vývin a růst kostí a zubů.

Vitamin A
Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost, sklon k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice. Dále rohovatění a šupinatění kůže, snížení pohlavní aktivity, zpomalení pohlavního vývoje, snížení potence, snížení imunity, sklon k zánětům a některé další poruchy.

Vitamin B1
Je nezbytný pro funkci nervového systému, podporuje chuť k jídlu, brání únavě, posiluje srdeční sval, podporuje přeměnu energie.

Vitamin B2
Důležitý pro tvorbu nových buněk, správnou funkci očí, posiluje srdeční aparát. Ovlivňuje i celkový metabolismus organismu, zasahuje do metabolismu cukrů, aminokyselin a tuků, čímž přímo ovlivňuje energetické přeměny v organismu. 

Vitamin B6
Tento vitamin podporuje fungování nervového systému, obranyschopnost a syntézu hemoglobinu.

Vitamin B12
Chrání před srdečními a oběhovými potížemi a podporuje tvorbu červených krvinek. Vitamin B12 také podporuje dělení buněk a tvorbu nových buněk.

Vitamin D3
Podporuje vstřebávání vápníku a jeho uvolnění z kostry. Kostra a síla jsou také podporovány vitamínem D3.

Vitamin E
Jako takový chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení.  Má také pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému.

Vitamin K1
Cenný vitamín K1 napomáhá srážení krve, protože se podílí na tvorbě faktorů srážení krve v játrech. To podporuje kostní metabolismus a pomáhá podporovat kontrolu růstu buněk.

Yucca
V těle plní funkci "biologického mýdla", absorbuje toxiny a usazeniny nejen ve střevech, ale také v cévách a kloubech. Stimuluje vylučování metabolických splodin. Yucca čistí organismus, neutralizuje pH a podporuje tvorbu přirozené a zdravé střevní mikroflóry. Dále napomáhá snižení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. 
 
Za studena lisovaný lněný olej
Olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin , lecitinu, vitaminu E a lignanu. Tyto látky mají antioxidační vlastnosti.

Za studena lisovaný olivový olej
Podporuje pohyb střev a vyprazdňování . Obsahuje mnoho nenasycených mastných kyselin a vitamín E.
 
Zinek
Je důležitý pro fungování imunitního systému, podporuje regeneraci buněk a stimuluje metabolismus tuků, cukrů a bílkovin.
 
Železo
Je zásadní především pro transport kyslíku, vstřebávání a buněčné funkce.