PRODUKT MĚSÍCE: Sleva 5 % na PLATINUM 7DAYS MENU BOX.

Alergie a potravinová intolerance u psů

Vytvořeno13.02.2023

V dnešní době se stále více majitelů psů setkává s potravinovou intolerancí nebo přímo alergií.

POTRAVINOVÁ ALERGIE

Při alergii je vyvolána reakce imunitního systému. Při potravinové alergii imunitní systém téměř vždy reaguje na určité bílkoviny, které pes konzumuje. Pes může mít zarudlou kůži v oblasti slabin, břicha, čenichu, uší nebo mezi prsty. Dokonce může dojít až ke ztrátě srsti. Každý majitel pejska by měl při těchto projevech zpozornit.

POTRAVINOVÁ INTOLERANCE

V případě intolerance nebo-li přecitlivělosti naopak imunitní systém nehraje roli. Je to porucha metabolismu, kdy si tělo nedovede s látkou poradit. Jedná se o přímou reakci těla na některé složky (např. mléčné výrobky, obiloviny...), která se vyznačují zvracením, průjmem, plynatostí, bolestí břicha nebo ztrátou chuti k jídlu. Také u psa se můžeme setkat s nesnášenlivostí laktózy. Jedná se o poruchy trávení způsobené nedostatkem enzymu laktázy, který se objevuje zejména u mladých zvířat a rozkládá laktózu.

PŘÍČINA

Zatím neexistují žádná vědecká potvrzení pro konkrétní rizikové faktory. Možné spouštěče mohou být například gastrointestinální onemocnění. Ty jsou způsobeny bakteriemi nebo viry, ty způsobují zvýšení propustnosti střevní sliznice. Proteiny, které jsou příliš "velké", procházejí "ochrannou bariérou" střeva a vyvolávají reakci imunitního systému. Také genetické predispozice patří mezi rizikové faktory.

Ve většině případů je tedy příčina reakce na složky potravin neznámá. Proto jsou termíny potravinová alergie a intolerance také často pod zastřešujícím pojmem "Nesnášenlivost krmiv".

DALŠÍ SPOUŠTĚČE ALERGIE

Kromě potravinové alergie se často u pejsků projevuje alergie na životní prostředí, tedy na pyl nebo prach. Dále alergie na bleší sliny nebo parazity.

DIAGNÓZA POTRAVINOVÉ ALERGIE

Potravinové alergie jsou u psů poměrně časté. Je však obtížné spolehlivě určit alergen. Jeho hledání se provádí prostřednictvím přísné vylučovací diety, nazývané také eliminační dieta. Často jsou nabízeny krevní testy, které bohužel nemají vysokou spolehlivost a výsledky jsou sporné.

Vylučovací dieta je zahájena s krmnými složkami, které pes nikdy předtím nedostal. To znamená jak nový druh masa, tak také nový zdroj sacharidů. Je dobré vybrat bílkoviny, které nejsou v krmivu tak časté. Jako možná varianta je VetActive Hypoallergenic, kde je pouze jeden zdroj bílkovin a to iberijský vepř. Na tento druh masa mají psi ve většině případů dobrou reakci. Takto by měl být krmen nejméně 8 týdnů, poté by se měl vyzkoušet jiný druh masa.

DŮSLEDNÉ OPATŘENÍ TÝKAJÍCÍ SE VYLUČOVACÍ DIETY

Důležitým základem této stravy je důsledné dodržování přísné diety. Je nutné pamatovat, že také pamlsky mohou ovlivnit dietu. Protože vše, co má pes v ústech během této doby, může vyvolat reakci kůže nebo trávicího traktu a tím ovlivnit výsledek. Také při procházkách se ujistěte, že se váš čtyřnohý přítel neobslouží někde sám v parku. Pokud máte pochybnosti, měli byste mít po dobu diety psa vždy na vodítku. V průměru potřebujete 3 až 4 pokusy až do dosažení tohoto cíle.

VĚNUJTE POZORNOST TOMU, CO PEJSEK DOSTÁVÁ!

Při eliminační dietě je nutné hlídat složení podávaného krmiva. Pokud je na obalu produktu napsáno „maso a vedlejší produkty živočišného původu“ není jasné jaké bílkoviny se v krmivu nachází. V tomto případě požádejte výrobce o podrobnější informace.

Pokud váš čtyřnohý přítel dostává léky, tak se o eliminační dietě raději poraďte se svým veterinářem. To stejné platí u doplňků potravy. Dokonce i některé odčervovače, které jsou podávány ve formě žvýkacích tablet, často obsahují masovou moučku nebo jiné živočišné složky, aby se zlepšilo jejich přijetí.<>

Kód 0004138

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web využíváme, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři mohou zkombinovat tyto údaje s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které jste získali v důsledku toho, že využíváte jejich služby.

Podrobné nastaveníPovolit vše