Příchuť měsíce: Lamb & rice se slevou 5 %.   

Fakta & vzdělávání

Obezita

Nadváha ("obezita") je dnes u psů častým problémem a neměla by být podceňována, protože vede k mnoha sekundárním onemocněním, jako jsou kloubní problémy, a také ke zkrácení délky života. Kromě některých metabolických onemocnění (např. hypotyreózy), která podporují přibývání na váze, je příčinou obvykle příliš časté a kalorické krmení. Abyste nechali kila spadnout, měli byste se vzdát krmení mimo   hlavní jídla, tj. žádné zbytky od stolu a žádné kalorické žvýkací pochutiny. Pokud se nechcete zcela obejít bez pamlsků, výborně poslouží syrová mrkev nebo okurka, která také uspokojí psí potřebu žvýkat. Ale také množství hlavního jídla by mělo být přesně odměřeno (zváženo!) a ne přibližně odhadnuto. Dobrým výsledkem je snížení hmotnosti přibližně o 1-2 % tělesné hmotnosti týdně. Upravená strava se sníženým obsahem tuku a kalorií (např. VETACTIVE Light) podporuje proces hubnutí a zabraňuje příznakům nedostatku.

 

Alergie

Při alergii působí látka, která je ve skutečnosti neškodná, jako alergen, proti kterému se imunitní systém domnívá, že se musí bránit. Imunitní kaskáda, která se tím spouští, vyvolává různé příznaky: U psů se například objevuje svědění a kožní změny a v případě potravinových alergií někdy také zažívací potíže. Například alergie na bleší sliny je poměrně častá. V tomto případě není k vyvolání nesnesitelného svědění nutné masivní napadení blechami. Vyskytují se také alergie na alergeny prostředí, například pes může reagovat na roztoče domácího prachu nebo některé pyly. Mohou se také vyskytnout potravinové alergie. Alergie na některé složky hovězího, jehněčího nebo kuřecího masa jsou poměrně časté. V případě podezření na alergii je vždy třeba konzultovat veterinárního lékaře. Veterinář nejprve vyloučí jiné běžné příčiny svědění nebo zažívací problémy. K testování alergií na životní prostředí jsou k dispozici jak krevní testy, tak intradermální testy. U potravinových alergií je však zlatým standardem tzv. eliminační dieta: po dobu přibližně 6 až 12 týdnů se podává pouze jeden, nejlépe neznámý, zdroj bílkovin a sacharidů a sleduje se, zda dojde ke změnám příznaků. Tímto způsobem lze systematicky postupně identifikovat potenciální alergeny a následně se jim vyhnout.

 

Artróza

Termín artróza označuje degenerativní onemocnění kloubů, kterému se hovorově říká také "opotřebení kloubů" a které se vyskytuje zejména u starších psů. Nejprve je postižena chrupavka, která se stává křehčí a tenčí. Nakonec se známky opotřebení rozšíří i na kosti. Mnoho psů pociťuje bolest způsobenou artrózou, zejména bezprostředně po vstávání: Chůze je strnulá, ale po několika minutách pohybu se zdá, že se mnoho zvířat "rozchodí". Jedním z nejdůležitějších faktorů pro zmírnění příznaků je vyhnout se nadváze nebo ji snížit. Nadváhou se klouby ještě více zatěžují a přispívají k zánětlivým procesům v těle. Kromě regulace hmotnosti mohou pomoci i látky chránící chrupavky, jako je extrakt ze slávky zelenoústé. Podávání vysoce kvalitních omega-3 mastných kyselin může také snížit zánět v postižených kloubech. V zásadě byste si měli s veterinářem ujasnit, zda jsou užitečné i jiné možnosti terapie, nebo zda pes potřebuje léky proti bolesti a zánětu. Jinak je důležité, abyste svého čtyřnohého přítele příliš nezatěžovali a individuálně se přizpůsobili změněným potřebám a omezením.

 

Údaje na obalu

Existují právní předpisy týkající se informací, které musí být uvedeny na (krmných) směsích. Díky těmto informacím se zákazník může orientovat při výběru vhodného krmiva pro svého čtyřnohého přítele a porovnávat různá krmiva mezi sebou. Důležitým údajem je, zda se jedná o kompletní nebo doplňkové krmivo. Kompletní krmivo pokrývá kompletní potřeby psa se všemi makro- a mikroživinami - nic dalšího není třeba přidávat. To není případ příkrmů! Někdy se například setkáte s mokrým krmivem, které je deklarováno jako doplňkové krmivo a musí být doplněno například minerálním krmivem. Kromě toho lze u každého krmiva zjistit hodnoty analýzy suroviny (surový protein, surový tuk, surová vláknina atd.). Tyto hodnoty však samy o sobě o kvalitě výrobku vypovídají jen málo. Zde vám pomohou informace o složení. Výrobce si může vybrat, zda bude deklarovat pouze skupiny krmiv (např. maso a vedlejší produkty živočišného původu), nebo přesně jednotlivé složky (hovězí maso, hovězí játra, kuřecí srdce...). Kromě toho lze na obalu nalézt některé přídatné látky (např. minerály, antioxidanty). Vždy jsou také uvedeny informace o čisté hmotnosti, datu minimální trvanlivosti a adrese výrobce.

 

Průjem

Nemoci, které jsou doprovázeny průjmem, mohou mít mnoho různých spouštěčů. Možné jsou infekce parazity, bakteriemi nebo viry, stejně jako některá organická onemocnění, nádory nebo autoimunitní příčiny. Průjem může být samozřejmě způsoben i krmením - zkažené, nekvalitní, nesprávně připravené krmivo, (např. brambory vařené příliš krátce) nebo nesprávně složená potrava mohou vést k zažívacím potížím. V případě akutního průjmu u jinak zdravých dospělých psů lze omezit krmení (samozřejmě s dostatečným množstvím vody) na jeden den, pokud je pes v dobrém celkovém stavu. Pokud příznaky přetrvávají, pokud je celkový stav narušen, pokud je zvíře velmi mladé nebo staré nebo pokud jsou příznaky velmi výrazné, je třeba vždy vyhledat veterinárního lékaře, stejně jako v případě podezření na otravu nebo požití cizích těles. V případě chronického průjmu je třeba vždy objasnit i možné příčiny. Často je nutné (dodatečně) upravit krmivo, aby se ulevilo trávení. Mělo by obsahovat kvalitní, lehce stravitelné bílkoviny. V závislosti na příčině průjmu je třeba dodržovat další specifické požadavky, jako je dieta s nízkým obsahem tuku nebo vlákniny.

 

Energetické požadavky

Energetická potřeba, tj. množství kalorií, které pes potřebuje denně přijmout, je velmi proměnlivá a závisí na mnoha faktorech. Rozhodující roli hraje hmotnost a tělesná velikost. Je důležité si uvědomit, že pes vážící 40 kg nepotřebuje osmkrát více krmiva než pes vážící 5 kg – v průměru nepotřebuje ani pětkrát více! Malí psi mají úměrně větší povrch těla, kterým se ztrácí teplo – tedy energie. Proto malí psi potřebují relativně (ne absolutně) více potravy než velcí psi. Kromě toho zde hraje roli mnoho dalších faktorů: mladí, temperamentní psi obvykle potřebují více krmiva než starší, klidní psi. Rostoucí psi potřebují více energie než dospělí psi. Krátkosrstá plemena (např. dalmatini) však také potřebují více energie k udržení tělesné teploty, zejména při nižších teplotách, než dlouhosrstá plemena s velkým množstvím podsady (např. novofundlanďané). Na energetickou náročnost má dále vliv typ ustájení, kastrace a některé nemoci. Krmná doporučení proto mohou být pro vašeho psa pouze vodítkem. Máte zjištěno, jaké množství krmiva je pro vašeho psa ideální, když má ideální váhu?

 

Tuk

Tuk je nejen důležitým nositelem chuti a energie, příjem esenciálních mastných kyselin v něm obsažených je také důležitý pro udržení zdraví psů. Rozlišují se živočišné a rostlinné tuky. Živočišný tuk může být psům podáván samostatně, např. jako drůbeží tuk nebo sádlo, nebo mohou být do krmiva vybrány tučnější kusy masa. Živočišný tuk může pes velmi dobře využít. Rybí tuk je také vynikajícím zdrojem živočišných tuků. Například lososový olej obsahuje obzvláště vysoké množství cenných omega-3 mastných kyselin, které mohou mít na organismus různé pozitivní účinky. Mají například protizánětlivý účinek a lze je použít i na podporu chronických onemocnění, jako je osteoartróza. Rostlinné oleje jsou užitečným doplňkem psí stravy. Některé druhy (např. světlicový nebo slunečnicový olej) jsou bohaté na kyselinu linolovou, která je důležitá pro zdravou kůži a lesklou srst. Lněný olej obsahuje obzvláště vysoký obsah rostlinných omega-3 mastných kyselin. Některé oleje však mají vysoký obsah éterických olejů a měly by se používat pouze s mírou. Opatrnost se doporučuje při užívání tuků v případě některých onemocnění (např. pankreatitida) nebo při nadváze.

 

Alergie na krmivo

Potravinová alergie je reakce imunitního systému na určitou složku potraviny, kterou tělo vnímá jako alergen. U postižených psů se typicky projevují kožní příznaky se svěděním, někdy doprovázené zažívacími problémy. Pravé alergie je třeba odlišit od potravinové intolerance, která není imunitně podmíněná, např. při požití nevhodných potravin (např. nedostatečně uvařených těstovin). Potravinové alergie nejsou tak časté, jak se nyní zdá, ale diagnostika stále vyžaduje určitou trpělivost, protože krevní testy a další metody bohužel nemusí být vždy spolehlivé. Zlatým standardem je zavedení vylučovací diety: po dobu nejméně 6 až 12 týdnů se podává pouze jeden zdroj bílkovin a sacharidů, nejlépe nový pro psa. Žádné pamlsky, žádné žvýkací tyčinky, nic jiného není v tomto období povoleno! Pokud příznaky vymizí, byla pravděpodobně příčinou onemocnění některá složka původní stravy. Pokud nedojde ke zlepšení, lze v případě potřeby vylučovací dietu opakovat s jiným zdrojem bílkovin a sacharidů. Svědění a kožní příznaky mohou mít v zásadě mnoho příčin, takže diagnóza by měla být vždy stanovena po konzultaci s veterinárním lékařem.

 

Frekvence krmení

Nejistota ohledně frekvence krmení není úplně překvapivá: jednak se představy o ní v posledních letech do jisté míry změnily, jednak samozřejmě závisí také na individuálních potřebách psa. Zdravého dospělého psa lze krmit pouze jednou denně, ale je lepší rozložit jídlo alespoň do dvou porcí. To platí tím spíše pro psy s velmi citlivým trávicím traktem, kterým se tímto způsobem uleví. U velkých psů se rozdělením krmiva na dvě porce také snižuje riziko život ohrožující torze žaludku. Velmi mladá štěňata by měla být zpočátku krmena několikrát denně. Frekvenci krmení lze poté pomalu snižovat a přibližně v šesti měsících věku lze přejít na krmení dvakrát denně. Měli byste se však vyvarovat toho, abyste svého čtyřnohého přítele krmili pamlsky a žvýkacími produkty nepřetržitě po celý den – to neprospívá metabolismu, štíhlé linii ani zdraví zubů.

 

Výroba konvenční suché stravy

Běžné suché krmivo se obvykle vyrábí z masové moučky různé kvality. Surovinami jsou často vedlejší produkty živočišného a rostlinného původu. Masová moučka se poté smíchá s vodou a dalšími složkami, jako jsou tuky/oleje, vitamíny, obiloviny a vedlejší produkty rostlinného původu, a vytvoří se pasta. Hmota se pak v extrudéru za vysokého tlaku a tepla vytvaruje do krokety a poté se suší za tepla. Tyto živočišné suroviny jsou proto několikrát zpracovávány při vysokých teplotách a obrovském tlaku, což vede k tomu, že výsledný produkt obsahuje nekvalitní bílkoviny, které pes dokáže jen špatně využít. I u toho nejlepšího steaku by po těchto krocích zpracování utrpěla nutriční kvalita a chuť.

Krokety se škrobovou vrstvou zůstávají v žaludku déle.

Vysoké teplo a tlak poškozují bílkovinné řetězce a vitamíny.

Krokety v žaludku bobtnají – výsledkem může být břicho z jídla.

Přidání vody, bez masové šťávy

Skladování v silech – riziko napadení roztoči

Vysoký obsah sacharidů, špatná stravitelnost, objemné vyprazdňování

 

Pojídání výkalů

Pojídání výkalů není v zásadě patologický, ale pouze "estetický" problém. Toto chování však může mít vážné následky! Příklad koňského trusu: Pokud k poslednímu odčervení koně došlo teprve nedávno, je v něm stále vysoké množství účinné látky. To je obzvláště nebezpečné pro plemena s defektem genu MDR1 (Pozor!) Postižena nejsou jen plemena typu "kolie", ale také němečtí ovčáci, briardy a některá plemena chrtů. Postižená plemena mají poruchu hematoencefalické bariéry a jsou přecitlivělá na některé účinné látky (např. ivermektin a moxidektin – účinná látka při léčbě odčervení koní). Požití i malého množství (asi 20 g) může vést ke smrti!

 

Ideální hmotnost

Ideální hmotnost dospělého psa lze u většiny plemen posoudit podle podobných vizuálních standardů. U psů s velkým množstvím podsady a/nebo dlouhou srstí pomáhá dále palpace. V zásadě platí, že pes by měl mít při pohledu shora jasně viditelný pas. Obratlové výběžky páteře, kyčelní kosti a žebra však silně nevyčnívají. Při pohledu z boku se obrys břicha zvedá směrem k pánvi, a netvoří tak rovnou linii. Při hlazení hrudního koše lze žebra nahmatat i bez silného tlaku. Mírnou nadváhu často není tak snadné rozpoznat, zejména proto, že svého psa vidíte každý den. V případě pochybností vám s posouzením pomůže zkušené oko vašeho veterinárního lékaře. Čím dříve je rozpoznán výskyt nadváhy, tím snadněji ji lze opět dostat pod kontrolu, aby sekundární onemocnění neměla šanci (více informací naleznete v části "Obezita"). Samozřejmě je třeba mít na paměti, že existují i rozdíly mezi plemeny: Například hbitý chrt může v porovnání s ním snadno působit příliš hubeně, přestože oplývá silou a zdravím.

 

Svědění

Svědění u psů může mít mnoho různých příčin. Kromě parazitů (blechy, roztoči atd.) jsou možné i infekce způsobené plísněmi nebo bakteriemi. Někdy vedou ke svědění kůže i vnitřní onemocnění, např. jater. Další skupinou onemocnění jsou alergie. V případě alergie na bleší sliny dochází také k velmi silnému svědění, zde stačí jediná blecha k výrazné symptomatologii. Kromě toho mohou psi reagovat také na některé trávy nebo pyly nebo být alergičtí na roztoče domácího prachu. Kromě různých alergií na prostředí se vyskytují také alergie na potraviny. V těchto případech je obvykle spouštěčem určitý zdroj bílkovin nebo sacharidů. K nalezení tohoto zdroje se doporučuje eliminační dieta. Po dobu přibližně 6 až 12 týdnů se podává pouze jeden specifický a poměrně vzácný zdroj bílkovin a sacharidů. Pamlsky, žvýkadla apod. jsou v tomto období tabu. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho různých příčin svědění, prvním krokem je vždy návštěva veterináře. Některé spouštěče lze najít velmi rychle, jiné vyžadují trochu trpělivosti.

 

Kastrace a krmení

Kastrace u psů je odstranění gonád (varlat nebo vaječníků). Psi mohou být dočasně kastrováni také chemicky pomocí čipu. Bez ohledu na důvody této operace byste měli věnovat zvláštní pozornost krmení a vývoji hmotnosti vašeho čtyřnohého přítele po kastraci. Někteří psi po ní vykazují zvýšenou chuť k jídlu, ale v důsledku hormonálních změn přijímají méně kalorií než předtím. To platí zejména pro feny a zdá se, že některá plemena (např. labradoři, bíglové) mají po kastraci větší tendenci přibírat na váze než jiná plemena, u kterých se váha mění jen málo nebo vůbec. Zejména v prvních týdnech po operaci je proto nezbytné pravidelné vážení a pečlivá kontrola množství krmiva. Pokud pes přibírá na váze, je třeba snížit množství krmiva, často je potřeba i o 20-30 % méně energie! V tomto případě mohou být užitečné potraviny se sníženým obsahem kalorií (např. VETACTIVE Light). Zvýšenému pocitu hladu lze také čelit podáváním nízkokalorických odměn, jako je ovoce nebo zelenina. Kalorické bomby, jako jsou sušená žvýkadla, jsou buď vyřazeny z jídelníčku, nebo jejich množství výrazně sníženo. I kastrovaný pes může být i nadále štíhlý a sportovní – aniž by přibíral kila navíc.

 

Sacharidy

Zdrojem sacharidů v krmivu pro psy jsou zpravidla škrobnaté rostliny.  Mezi typické zdroje sacharidů patří rýže, brambory, pšenice nebo proso. Aby se dosáhlo vysoké stravitelnosti pro psa (nebo člověka), musí se sacharidy obvykle zahřát, tj. rozložit. Doma je třeba upozornit, že sacharidy (rýže, brambory, těstoviny...) by se měly pro psa vařit déle než pro nás lidi, aby se předešlo zažívacím problémům. Sacharidy slouží mimo jiné k výrobě energie, často obsahují další cenné minerály a vitaminy nebo jako probiotika podporují zdravou střevní flóru. Při některých onemocněních může být zvýšený podíl sacharidů v dietě nezbytný, např. pokud je nutná dieta se sníženým obsahem bílkovin (např. v případě renální insuficience). U jiných onemocnění by však měl být tento podíl relativně nízký (např. diabetes mellitus). Vláknina patří také do skupiny sacharidů. Přestože se nevstřebává, je nezbytná pro zdravé trávení, protože stimuluje činnost střev. Běžný cukr v domácnosti je samozřejmě také sacharid. Ve zdravé psí stravě je však třeba se mu co nejvíce vyhnout.

 

Torze žaludku

Torze žaludku je akutní onemocnění, které se vyskytuje především u velkých plemen. Žaludek se otáčí kolem vlastní podélné osy, důležité cévy jsou stlačeny, a to má život ohrožující následky. Aby se poněkud snížilo riziko torze žaludku, je možné z hlediska krmení dodržet několik bodů: Je důležité, aby bylo množství jídla rozděleno alespoň do 2 až 3 porcí denně. Krmení by mělo probíhat vždy ve stejnou dobu, aby se usnadnilo trávení. Je lepší vyhnout se potravinám, které bobtnají, a svou roli hraje také čerstvost potravin. Vlhké krmivo ponechané v misce je nejlepší rovnou zlikvidovat, je třeba se vyvarovat příliš dlouhého namáčení krmiva. Vzduch, který je při tom polykán, může být také škodlivý, pokud je potravy pozřeno příliš mnoho. Po krmení je tabu dovádění, každodenní procházka nebo silné vzrušení. Trávicí trakt musí mít dostatek času na svou práci. Bohužel ani dokonalé plánování výživy nemůže vždy zabránit žaludečním potížím. V případě příznaků (např. neúspěšné pokusy o zvracení, neklid, slinění, nadýmání žaludku) je vždy nutné okamžitě vyhledat veterináře!

 

Upozornění

Někteří psi jedí vždy s velkou chutí – a pak jsou ti, kteří jsou spíše vybíraví. Ze zdravotních důvodů je samozřejmě třeba vyloučit špatný příjem potravy. Negativní vliv na stravovací chování může mít například bolest, horečka nebo organické příčiny, ale také špatný stav zubů nebo ústní dutiny. Samci v říji mohou mít také sníženou chuť k jídlu – to mimochodem platí i pro samce v sousedství, kteří pak mají jiné starosti než jíst. V létě je další možnou příčinou horko, neznámé prostředí (např. penzion) a stres. Mnoho psů začíná, často na začátku puberty, zkoušet, zda je něco nového, a tedy zajímavějšího k jídlu, pokud odmítají potravu. Pokud se do tohoto chování zapojíte, může se stát, že budete muset každých pár dní hledat něco "lepšího" a pes nakonec rozhodne, co skončí v misce. Na závěr je třeba říci, že ne každý pes má rád všechno stejně. Někdy mají psi oblíbenou odrůdu, pro kterou by udělali cokoli, nebo mají velmi specifické nechutě.

 

Minerály

Termín minerální látky zahrnuje objemové a stopové prvky. Jak již název napovídá, dělení udává množství, které tělo potřebuje. Proto je zapotřebí větší množství objemových prvků než stopových prvků. Dostatečný příjem je nezbytný pro zachování zdraví organismu a pro životně důležité metabolické procesy. Drastický přebytek nebo špatný vzájemný poměr se však také může rychle stát nebezpečným. Například nadbytek jednoho minerálu může narušit vstřebávání jiného minerálu. Mezi základní prvky patří vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík a chloridy. Mezi stopové prvky patří železo, měď a jód. Individuální požadavky závisí na různých faktorech: věku, aktivitě, reprodukčním stavu (březí nebo kojící fena), zdravotním stavu a někdy dokonce i na délce srsti!

 

Rostlinná vláknina

Vláknina obsažená ve výrobcích PLATINUM VETACTIVE jsou směsí čištěných celulóz a hemicelulóz různého rostlinného původu.

Tato směs přírodních rostlinných vláken snižuje energetickou hustotu krmiva pro psy. Vláknina pomáhá předcházet přibývání na váze psů tím, že snižuje množství energie, kterou tělo absorbuje během trávení. Rostlinná vláknina je také velmi vhodná jako přísada do krmiva pro seniory, protože při stejné objemové hustotě obsahuje méně energie.

 

Proteiny

Bílkoviny, tj. proteiny, mohou pocházet jak z živočišných, tak z rostlinných zdrojů. Mezi živočišné zdroje bílkovin patří maso, vedlejší produkty živočišného původu (játra, plíce, srdce atd.), ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky. Ty lze použít jak v čerstvém stavu, tak ve více zpracované formě (např. jako drůbeží moučka) pro krmivo pro psy. Například svalovina je pro psy obzvláště snadno stravitelná, zatímco krmiva s vysokým obsahem pojivové tkáně (např. vedlejší produkty živočišného původu nebo mnoha klasická žvýkadla) mohou někdy vést k plynatosti a průjmu. Existuje také mnoho zdrojů rostlinných bílkovin. Sójové výrobky mají poměrně dobré spektrum esenciálních aminokyselin, stejně jako mnohé luštěniny (čočka, fazole, hrách). Velké množství však může rychle vést k zažívacím potížím. Různí výrobci krmiv pro psy však používají také izolované kukuřičné nebo bramborové bílkoviny. Kromě čistého obsahu bílkovin je však pro zdravou výživu psa mnohem důležitější kvalita. Dobrá stravitelnost, která je nenáročná na žaludek, střeva, játra a ledviny, je stejně důležitá jako přísun všech esenciálních aminokyselin. Bílkoviny jsou důležité pro svaly, imunitní systém a různé metabolické funkce.

 

Hrubý popel

Obsah hrubého popela musí být uveden v hodnotách analýzy na každém krmivu pro psy. Tento termín je však poněkud zavádějící. V žádném dobrém krmivu pro psy samozřejmě není skutečný popel. Termín se tak nazývá proto, že se ke stanovení hodnoty používá specifický analytický postup: Ve speciální peci se analyzované potraviny spalují při velmi vysokých teplotách (550 °C). Poté zůstane tzv. surový popel. Jedná se o minerální látky obsažené v krmivu, tj. objemové a stopové prvky, ale také křemičitany. V nekvalitním krmivu by do této kategorie spadaly také křemičitany (tj. písek) - pravděpodobně se jedná o nečistoty. Neexistují přesná doporučení, jak vysoký by měl být obsah hrubého popela v dobrém krmivu pro psy. Existují však oficiální pokyny, kolik určitých minerálních látek pes potřebuje. To se však může lišit v závislosti na konkrétních potřebách. Pro určité stavy může být například vhodné nižší nebo vyšší množství určitých minerálů. Obsah hrubého popela je proto pouze hrubým vodítkem pro posouzení krmiva pro psy.

 

Vepřové maso

Stále znovu slýcháme, že vepřové maso by se nemělo dávat psům. To není obecně správné. Psi by naopak neměli být krmeni syrovým vepřovým masem. Ten by mohl obsahovat určitý herpes virus, takzvaný Aujeszkyho virus. Patogen, který je pro člověka zcela neškodný, vede u psů ke smrtelnému onemocnění. U prasat jsou příznaky obvykle mírnější, ale vedou k závažným hospodářským škodám. To je jeden z důvodů, proč je kontrola viru nesmírně důležitá a infekce se u divokých prasat ve volné přírodě vyskytují jen sporadicky, alespoň u nás. Nemoci psů jsou zde proto naštěstí naprostou vzácností! Důvodem je také skutečnost, že virus je velmi citlivý na teplo. Vařené vepřové maso je tedy pro našeho domácího mazlíčka zcela bezpečné, pouze syrovému vepřovému masu bychom se měli vyhýbat.

 

Senior – stárnoucí pes

Kdy je pes považován za seniora, závisí na plemeni a velikosti. Například německá doga je starším příslušníkem svého plemene ve věku 6 let, zatímco malý pes jím může být až ve věku 12 let! Na druhou stranu existují i individuální rozdíly, ne každý pes určitého plemene stárne stejně rychle. Ve stáří už mnozí psi nejsou tak aktivní jako v mládí a jsou klidnější a vyrovnanější. Kromě toho se mění i některé metabolické procesy a trávení se může poněkud zpomalit. Smysly se mohou zhoršit, pes už třeba nevidí nebo neslyší tak dobře jako dřív. Starší psi trpí artrózou častěji než jejich mladší kolegové; například vstávání a chůze po schodech je obtížnější. Každoroční prohlídka u veterináře je velmi důležitá, zejména v pokročilém věku. Tímto způsobem lze včas rozpoznat změny a reagovat na ně. Ve většině případů existuje mnoho způsobů, jak psovi zajistit příjemný důchod. Přínosná může být také úprava stravy psa. Správná strava pro seniory obsahuje méně kalorií a více vlákniny, upraven je také obsah vitaminů a minerálních látek. Bílkoviny by měly být obzvláště kvalitní a dobře stravitelné, aby chránily střeva, játra a ledvin

 

Kyselost žaludku

Nadprodukce žaludeční kyseliny je u psů poměrně častá a může vést k bolestivému a závažnému zánětu žaludeční sliznice. Někteří psi se projevují pouze častým říháním a mlaskáním, jiní zvrací (zejména ráno), odmítají jíst a jsou letargičtí. Příčin je mnoho: Stres, infekce, systémová onemocnění (např. ledvinová nedostatečnost), některé léky nebo krmení mohou vést k zánětu žaludeční sliznice nebo ji nepříznivě ovlivnit. Nejprve je proto třeba objasnit příčinu příznaků. Pokud byly vyloučeny závažné příčiny, je jednoduchým, ale účinným opatřením změna frekvence krmení: Doporučuje se nabízet lehce stravitelné krmivo několikrát (nejlépe pětkrát) během dne a pozdě večer. Dále může pomoci změna nebo úprava stravy. Někteří psi reagují na příliš mnoho sacharidů, jiní na příliš mnoho bílkovin. V druhém případě je třeba snížit množství sušených žvýkacích výrobků (sušené maso, žvýkací kosti,...)! Pokud úprava stravy nepřinese požadovaný úspěch, je třeba se znovu poradit s veterinárním lékařem. V případě potřeby může provést další diagnostiku a poukázat na alternativní možnosti léčby.

 

Vitamíny

Vitamíny jsou životně důležité látky, které musí být dodávány s potravou a jsou nezbytné pro různé metabolické procesy. Rozlišují se vitaminy rozpustné v tucích a vitaminy rozpustné ve vodě. Jak už název napovídá, vitaminy rozpustné v tucích se v těle vstřebávají v kombinaci s tuky. Patří mezi ně vitaminy E, D, K a A. Na rozdíl od většiny vitaminů rozpustných ve vodě je tělo může do určité míry ukládat. Nežádoucí nadměrné zásobení v důsledku neopatrného podávání vysokého množství vitamínů nebo jednostranného krmení (např. podávání velkého množství jater) je docela dobře možné. Příliš malý příjem by však byl také škodlivý, a proto je velmi důležitá vyvážená strava. Do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě patří vitaminy skupiny B, kyselina pantotenová, niacin, biotin a kyselina listová. Určité množství některých ve vodě rozpustných vitamínů si pes dokáže pomocí bakterií ve střevě vyrobit i sám. Požadavek obecně závisí na různých faktorech, jako je věk, zdravotní stav nebo reprodukční stav (březí nebo kojící fena). Mimochodem, na rozdíl od nás lidí nejsou psi závislí na vnějším přísunu vitaminu C – sami si ho vyrábějí v játrech a ledvinách!

 

Přídatné látky

Doplňkové látky se do krmiv přidávají z různých důvodů. Proto je třeba rozlišovat a neodsuzovat aditiva obecně. Do skupiny nutričních doplňků patří vitaminy a minerální látky. Pro vytvoření vyváženého kompletního krmiva je obvykle nutné doplnit přirozený obsah, aby byl pes skutečně dostatečně zásoben a nedocházelo k příznakům nedostatku. Do skupiny technologických přísad patří konzervační látky, antioxidanty, zahušťovadla a želírující látky. Zatímco u mokrých potravin lze od konzervačních látek upustit, protože se rychle spotřebují, u suchých potravin jsou často nezbytné z důvodu hygieny výrobku. Potraviny by přece měly zůstat bez škodlivých bakterií a plísní až do konce data minimální trvanlivosti. Při kontaktu s kyslíkem po otevření je také nutné přidávat antioxidanty, aby se obsažené tuky a oleje nezkazily. Ve vlhkých krmivech se někdy používají želírující látky, které však mohou u velmi citlivých psů způsobit zažívací potíže. Existují také senzorické přísady. Jedná se o barviva a ochucovadla, která se často v kvalitních krmivech pro psy nepoužívají. Všechny použité přísady musí před použitím projít schvalovacím postupem, při kterém se testuje jejich bezpečnost a v případě potřeby se stanoví jejich maximální množství.

 

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web využíváme, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři mohou zkombinovat tyto údaje s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které jste získali v důsledku toho, že využíváte jejich služby.

Podrobné nastaveníPovolit vše