PPL PARCELSHOP pouze za 20 Kč do 30. 6. 2024. 

Zdravé klouby

Onemocnění kloubů a další problémy jsou bohužel u psů běžné a mohou mít různé příčiny, z nichž některým lze předejít. Jak ale poznáte, že váš čtyřnohý přítel trpí bolestmi kloubů? Psi bohužel nejsou schopni jasně sdělit, že je něco bolí, nebo popsat místo svého nepohodlí. Bolest může být příznakem onemocnění kloubů nebo problémů s klouby, a tím omezení pohyblivosti. Psi ale samozřejmě mohou pociťovat i bolest a vyhýbat se pohybu z jiných důvodů. To může někdy majitelům psů ztížit zjištění příčiny.

Souhrn příznaků bolesti kloubů u psů:
- pes kulhá nebo začne chodit jinak
- může dokonce odolávat chůzi vůbec, vyhýbá se dlouhým procházkám
- preferuje měkčí místa na spaní než dříve
- má problémy vleže nebo ve stoje
- už si nechce hrát
- reaguje agresivně na živé nebo bouřlivé psy, i když jsou známí a dříve oblíbení
- už nechce, abyste ho všude dotýkali
- reaguje agresivně, pokud se dotkne v bolestivé oblasti
- zaujímá jinou polohu těla při močení nebo vyprazdňování

Prevence onemocnění kloubů u psů: co je dobré pro klouby a kosti?

Mnoho majitelů psů chce vědět, jaká preventivní opatření mohou podniknout, aby podpořili zdravé kosti a klouby u svého psa. Tato otázka se objevuje nejčastěji, když jsou psi ještě mladí a důraz je kladen na zdravý růst štěňěte. Zdravý růst je zvláště důležitý pro větší plemena psů, která rychle rostou v krátkém období, jako jsou mastifové nebo bernardýni. Velmi důležitým základem je samozřejmě genetika psa. Pokud má pes vrozené vady nebo klouby, které se nevyvinuly správně, existuje mnohem větší riziko onemocnění kloubů. Nalezení seriózního chovatele je zde klíčovou otázkou. Důležitou roli ale hrají i faktory, které mohou majitelé psů ovlivnit, jako je nesprávná výživa, nedostatečná fyzická aktivita nebo přetížení a nadváha.

Správná strava pro podporu kloubů vašeho psa

Během růstové fáze dlouhých kostí (obvykle do 12. měsíce života) je důležité dodávat v potravě správný poměr vápníku a fosforu a optimální (ne maximální) obsah energie. Proto je v této fázi života psa obzvláště důležitá vysoce kvalitní výživa pro štěňata a mladé psy s vysokým obsahem masa. Správná strava však hraje klíčovou roli i po této fázi, pokud jde o prevenci problémů s klouby. Správné krmivo pro psy podporuje pohodu a zajišťuje zdravý pohybový aparát.

Přírodní látky lze použít i jako dodatečnou podporu pro zdravé klouby. Nezáleží na tom, zda je váš pes vysoce aktivní a možná se dokonce věnuje psím sportům, nebo je v pokročilém věku a potenciálně již trpí problémy s klouby. Přírodní látky, jako jsou glykosaminoglykany (živiny pro zdravé klouby) a chondroitin (složka chrupavky a synoviální tekutiny), pomáhají podporovat kloubní metabolismus, zlepšují kloubní tekutinu, a tím také zlepšují pohyblivost vašeho psa. Nejpraktičtějším řešením je, pokud jsou tyto složky obsaženy ve výrobcích, jako jsou svačiny nebo pamlsky PLATINUM Mobility, takže je lze jednoduše nabízet jako odměnu v průběhu dne.

Aktivita pro posílení pohybového aparátu vašeho psa

Psi jsou velmi aktivní a zpravidla jsou přirozeně schopni chodit nebo běhat na dlouhé vzdálenosti. Problémy s klouby a bolesti však mohou tento přirozený instinkt fyzické aktivity narušit. Pes se může snažit být v klidu a může se stát letargickým. Obecně platí, že fyzická aktivita posiluje pohybový aparát. Pro psa je důležité mít silné svaly, aby chránil klouby, protože svaly absorbují část fyzické zátěže, čímž kompenzují zátěž kladenou na klouby. Rozsah jakékoli aktivity a s ní spojená pracovní zátěž by však měly být přizpůsobeny individuálně pro každého psa, protože nadměrná zátěž může sama o sobě vést k problémům s klouby. Jinými slovy, budete muset vzít v úvahu věk, plemeno a celkový zdravotní stav vašeho psa. Pokud si nejste jisti, kolik pohybu váš pes zvládne, vždy doporučujeme probrat to s veterinářem.

Kontrola hmotnosti, aby se předešlo problémům s klouby u psů

Nadváha zatěžuje klouby, což výrazně zvyšuje riziko onemocnění kloubů, jako je artritida u psů. Proto je pro psa důležitý i pravidelný pohyb, aby si udržel ideální váhu a vyhnul se tak případným problémům s klouby spojenými s obezitou. Pokud je váš pes již náchylný k problémům s klouby, je obzvláště důležité každodenní cvičení pro kontrolu jeho hmotnosti. Měli byste si být vědomi toho, že každý gram hmotnosti navíc zbytečně zatěžuje klouby vašeho mazlíčka. Plavání zde může být skvělou možností, jak posílit svaly vašeho psa a zhubnout, aniž byste zatěžovali klouby.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web využíváme, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři mohou zkombinovat tyto údaje s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které jste získali v důsledku toho, že využíváte jejich služby.

Podrobné nastaveníPovolit vše